Szyfrowanie 2X256 AES

Algorytm nie do złamaniaNowy Microsoft PowerPoint Presentation

Przedstawiając Data Security System jako produkt unikatowy, rewolucyjny, a przede wszystkim niezwykle skuteczny, zobowiązani jesteśmy podeprzeć słowa faktami. Na czym polega niezwykła właściwość DSS’a, gwarantująca stuprocentowe zabezpieczanie wszelkich danych? Sekret tkwi w wyjątkowo silnym algorytmie szyfrującym 2×256 AES.

 Czy każdy szyfr da się złamać?

AES-256 opiera się zwykle na 256-bitowym kluczu szyfrującym (możliwe jest użycie 128- i 192-bitowych kluczy), który złamać można jedynie poprzez tzw. atak „brute force” czyli algorytm siłowy, który polega na sprawdzaniu możliwych kombinacji jedna po drugiej, aż trafi się na właściwą. Jednak w przypadku AES-256 liczba tych możliwości wynosi 2^256 co w praktyce oznacza, że jest większa od ilości atomów we Wszechświecie. Teoretycznie atak „brute force” pozwala złamać każde hasło. Wszystko jest funkcją czasu, jednak w zależności od skomplikowania hasła, może to trwać miliardy lat. Złamanie symetrycznego 256-bitowego klucza za pomocą brute force wymaga 2128 razy więcej mocy obliczeniowej niż w przypadku 128-bitowego klucza. W teorii 50 superkomputerów, które miałyby zdolność sprawdzania 1018 kluczy AES na sekundę, wymagałoby około 3×1051 lat, aby wyczerpać wszystkie możliwe kombinacje naszego algorytmu.

Niektórzy wciąż próbują…zaszyfrowany człowiek

Chociaż jak dotąd, nikomu nie udało się złamać szyfru AES-256, wciąż znajdują się chętni nieustający w wysiłkach. Trzy lata temu ogłoszono wyniki najnowszych wówczas badań kryptograficznych, które wykazały zagrożenia w metodzie szyfrowania danych AES-256. Próbne ataki były realizowane przez Microsoft Research oraz Uniwersytet Belgijski, słynący z projektowania i analiz algorytmów kryptograficznych. Okazało się jednak, że aby dostać się do klucza deszyfrującego należy wykonać 8*1037 kroków, co w praktyce oznacza, że klucz AES-256 złamany zostałby dopiero wówczas, gdyby trylion maszyn, z których każda analizowałaby miliard kluczy na sekundę, pracując przez dwa miliardy lat.

Te niewyobrażalne liczby i przytoczone fakty całkowicie wyczerpują temat bezpieczeństwa danych, szyfrowanych za pomocą Data Security System. Stuprocentowa pewność jeszcze nigdy nie znaczyła tak wiele.